INSTYTUT MATEMATYKI

Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach

obrazek zamyślonego chłopaka z napisem "Może wybrać matematykę..."

Poprosiliśmy absolwentów kierunku matematyka na Uniwersytecie Przyrodniczo-Humanistycznym w Siedlcach, żeby napisali dlaczego wybrali ten kierunek i co dziś robią.

Jeżeli zastanawiasz się na jakie pójść studia, przeczytaj.

„Nazywam się Ewa Urbanek i szczęśliwie udało mi się, w roku bieżącym 2020, zakończyć edukację na kierunku matematyka z tytułem licencjata.
Od pierwszego roku studiów miałam styczność z Kołem Naukowym Studentów Matematyki GRAF, którego byłam przewodniczącą przez ostatnie półtora roku. Dzięki pracy w Kole i kontaktom z niesamowitymi ludźmi udało mi się wziąć udział w kilku większych konferencjach, na których prezentowałam zagadnienia, o których na zajęciach student się nie uczy, ale w Kole, jak najbardziej. W międzyczasie była działalność we współpracy z dwoma kołami informatycznymi, dzięki czemu w ubiegłym roku (2019) mogliśmy zorganizować 3 duże ogólnopolskie konferencje naukowe - to doświadczenie nauczyło mnie jeszcze większej cierpliwości i zmusiło równocześnie do przeorganizowania pracy Koła, ale chyba wyszło to nam na dobre.
Na matematyce znalazłam się przypadkowo, gdyż szukając wśród ofert studiów nie znalazłam nic, co by mnie zainteresowało, a matematyka była takim skokiem na głęboką wodę. Jak to mówią "głupi ma zawsze szczęście", więc i ja z tym szczęściem zostałam przyjęta właśnie na studia na tym kierunku. Dzisiaj, mając w kieszeni tytuł licencjata, mogę tylko powiedzieć, że ta szalona decyzja była najlepszą, jaką mogłam podjąć. Nigdzie nie znajdziesz tylu życzliwych ludzi, którzy mimo wszystko, będą starali się nieść pomoc, gdy będzie taka potrzeba. Jeżeli jeszcze nie wiesz lub po prostu twierdzisz, że nie masz czego studiować, to osobiście polecam właśnie ten kierunek na tej uczelni.
Obecnie pracuję dla jednego z warszawskich stowarzyszeń współpracujących m.in. z Grupą INCO. Wiedzę i zdolności nabyte podczas studiów są tu szczególnie cenione. Mogłoby się wydawać, że matematyka, to ogół wszystkiego, a jednak, gdy się przyłożysz, to zaowocuje w Twoim życiu prywatnym i zawodowym. W stowarzyszeniu jestem instruktorem: odpowiadam za obsługę graficzną, tworzenie statystyk i ewentualne dokonywanie analiz, czasami zdarza się zarządzanie stronami WWW należącymi do stowarzyszenia.”

Ewa, absolwentka z 2020r.

 

"Nazywam się Paulina Baczyńska (zd. Czubaj) i studiowałam kierunek matematyka w latach 2014-2017. W czasie studiów miałam zaszczyt i przyjemność być członkiem, a następnie prezesem Koła Naukowego Studentów Matematyki GRAF. Powierzono mi również wiele funkcji, takich jak członek Senatu UPH, członek Rady Wydziału czy sekretarz Wydziałowej Rady Samorządu Studentów. W roku 2017 zostałam laureatką nagrody VII edycji konkursu im. prof. Lesława Szczerby przyznawanej najlepszym studentom Uniwersytetu. Czas studiów na UPH wykorzystałam w pełni, nawiązując wiele przyjaźni w środowisku matematycznym w Polsce. Aktualnie pracuję dla amerykańskiej firmy Pegasystems jako BigData Software Engineer (Java/NoSql). Pracuję w zespole międzynarodowym, zajmującym się przetwarzaniem danych. Pracuję także naukowo, od 2017 prowadzę badania naukowe w Instytucie Badań Systemowych Polskiej Akademii Nauk. Jestem tam odpowiedzialna za wdrażanie algorytmów sztucznej inteligencji w obszary zagadnień archeologicznych.
Studia na UPH nauczyły mnie wiary w siebie i własne umiejętności. Zaczynałam studia jako nieco zagubiona absolwentka liceum marząca o karierze nauczyciela, a skończyłam jako pewien siebie matematyk podążający za najnowocześniejszymi technologiami. Studia na UPH w Siedlcach były najlepszą decyzją, a zdobyty tu dyplom zawsze będzie najcenniejszym. Zdecydowanie polecam wszystkim niezdecydowanym studiowanie matematyki na siedleckim Uniwersytecie."

Paulina, absolwentka z 2017r.

 

„Jestem absolwentką Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach i jestem z tego dumna! Z pełnym przekonaniem mogę polecić studia na UPH każdemu, kto ma jakiekolwiek wątpliwości. Ja od początku wiedziałam, że chcę podjąć studia na kierunku matematyka właśnie w tym miejscu.
Wszystko zaczęło się w liceum, gdzie uczyła mnie nauczycielka właśnie po matematyce na UPH. Jej wiedza i pasja przekonały mnie, że warto uczyć się właśnie tutaj. Wykłady prowadzone były w bardzo przyjazny sposób. Podczas studiów miałam przyjemność zostać Przewodniczącą Koła Naukowego Studentów Matematyki GRAF, była to wspaniała przygoda, jednocześnie połączona z pasją. Jako Koło Naukowe uczestniczyliśmy w organizacji wielu warsztatów naukowych dla szkół czy festiwali. Z ramienia Koła wyjeżdżaliśmy na konferencje naukowe, co było świetną okazją do poszerzenia wiedzy z zakresu matematyki, ale również poznania wielu wartościowych osób.  Podczas studiów miała przyjemność być również członkiem Senatu UPH oraz Rady Wydziału Nauk Ścisłych.
Dziś prowadzę własną firmę. Zdobyta podczas studiów wiedza pozwala mi prowadzić księgowość we własnym zakresie oraz efektywniej zarządzać finansami. Zachęcam wszystkich zastanawiających się do podjęcia studiów właśnie w tym miejscu, na pewno nie pożałujecie :)”

Ania, absolwentka z 2016r.

 

„Decydując się na studia matematyczne, jeszcze wtedy na Akademii Podlaskiej, nie byłam pewna swojego wyboru. Większość znajomych twierdziła, że wybieram trudny kierunek kształcenia. Jednak z upływem czasu przekonywałam się, że jest to dobry wybór dla mnie. Poprzez wykłady, ćwiczenia, wyjazdy na konferencje poznawałam tajniki matematyki icoraz bardziej się w nią zagłębiałam. Dzięki czemu dziś odnajduję się w pracy nauczycielamatematyki. Mogę pokazywać uczniom, że matematyka nie taka straszna. Oprócz wiedzy studia zaowocowały wieloma znajomościami, ciekawymi wyjazdami, konferencjami z możliwością poznania niesamowitych ludzi. Dodatkowo otrzymywane stypendia, już od pierwszego roku, pozwoliły mi na usamodzielnienie się.
Cały okres studiów to wspaniały czas. Czas nauki, ale i zabawy. Czas kształtowania młodego człowieka w dorosłą osobę.”

Monika, absolwentka z 2014r.

 

„Nazywam się Robert Baca i byłem studentem na UPH w latach 2006 -2011 na kierunku matematyka finansowa i nauczycielska. Pięć lat studiów to był cudowny czas zdobywania wiedzy i poznawania wspaniałych ludzi. Dodatkowym atutem był też akademik, w którym mieszkałem, położony bardzo blisko uczelni - ułatwiało to życie studenckie, które w Siedlcach jest rewelacyjne. Studia na UPH pozwoliły mi bez problemu znaleźć pracę i od razu realizować swoje pasje. Dzisiaj jestem już nauczycielem mianowanym z 9 letnim stażem. Uczę matematyki w niepublicznej szkole, szkolę innych nauczycieli i jestem redaktorem prowadzącym czasopismo, do którego piszę też artykuły. Nadal zdobywam wiedzę i mam duże aspiracje - pozostało mi to z czasów studiów. Prywatnie jestem szczęśliwym mężem i ojcem moich cudownych dzieci Nikosia i Aureli.
Z biegiem lat wracam często z sentymentem do czasów studenckich, uważam, bardzo ważnego czasu w moim życiu. Zachęcam młodzież do podjęcia wyzwania uczenia się i studiowania na UPH w Siedlcach!”

Robert, absolwent z 2011r.

 

„Dziesięć lat temu ukończyłam studia magisterskie na kierunku matematyka specjalność matematyka finansowa, następnie Studia Podyplomowe z Fizyki oraz Studia Podyplomowe z Przygotowania Pedagogicznego. Obecnie jestem nauczycielem matematyki i fizyki w siedleckim liceum. Okres studiów na kierunku matematyka do dziś wspominam z sentymentem. Spotkałam tam wartościowych wykładowców, którzy jeszcze bardziej inspirowali mnie w pogłębianiu dziedziny, która daje wiele możliwości w dalszym własnym rozwoju i pracy.
Gdybym mogła cofnąć czas, nie zmieniłabym wyboru studiów i uczelni. Polecam.”

Magda, absolwentka z 2010r.

 

„Studentką UPH (wówczas jeszcze Akademii Podlaskiej) byłam w latach 2005-2010. Kiedy dzisiaj wracam myślami do tamtych lat, mam przed oczami przede wszystkim wspaniałych ludzi, których wtedy poznałam – zarówno Wykładowców, jak i Rówieśników, z którymi przyjaźnie trwają do dziś. Wiadomo, nie zawsze było kolorowo, sesja nie była naszym  wymarzonym czasem, ale wesołych sytuacji była masa, studia to piękny czas i każde zdarzenie wyryło się w pamięci i sercu na pewno wielu z nas. Kierunek, który studiowałam – matematyka ze specjalnością matematyka finansowa – do najłatwiejszych nie należał. Jednak z perspektywy czasu, wiem, że dobrze wybrałam. Dzisiaj moje życie zawodowe również krąży wokół matematyki – jestem czynnym nauczycielem w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Siedlcach oraz właścicielem placówki edukacyjnej specjalizującej się w przygotowywaniu młodzieży do egzaminów zewnętrznych z matematyki.
Dzisiaj, po kilku latach, mogę śmiało przyznać, że całki, pochodne czy macierze w codziennym życiu się nie przydają, ale logiczne myślenie, zawsze! A nic tego nie nauczy tak, jak matematyka, za co jestem wdzięczna Wykładowcom oraz naszej Królowej Nauk.”

Ewa, absolwentka z 2010r.

 

„Co lubisz robić?- Takie pytanie zadałam sobie wybierając kierunek studiów. Moja odpowiedź popchnęła mnie w kierunku królowej nauk. I tak w 2005 r. rozpoczęłam  studia na Wydziale Nauk Ścisłych, kierunek: matematyka finansowa na Akademii Podlaskiej w Siedlcach (obecnie UPH). Czy to był dobry wybór? Odpowiedź znajdziesz poniżej.
Pięć lat, które spędziłam na Akademii Podlaskiej studiując matematykę finansową były czymś wyjątkowym. Nie tylko poszerzyłam swoją wiedzę z dziedziny nauk ścisłych, rozwinęła umiejętność analitycznego myślenia ale i poznałam wielu ludzi pełnych pasji, otwartych na innych, służących pomocą, nawiązałam wiele przyjaźni. Na studiach miałam okazję być członkiem Naukowego Koła Matematycznego, członkiem różnych komisji, które działały na Uczelni i mieć dzięki temu wpływ na jej działanie, przyznawanie stypendiów itp., uczestniczyłam w konferencjach, wystawach (np. Wielki Zderzacz Hadronów), Jackonaliach (raz nawet wygrałam konkurs gry w szachy, zajęłam 3 miejsce w kategorii kobiet) organizowanych przez Uczelnię. Na 4 roku studiów wyjechałam w ramach programu Erasmus na wymianę studencką do Włoch. Poznanie różnych kultur, zdobycie nowych doświadczeń, używanie na co dzień j. angielskiego, rozwiniecie cech charakteru takich jak zaradność, odpowiedzialność, radzenie sobie ze stresem, oszczędność to kilka z wielu korzyści jakie otrzymałam z uczestniczenia w programie. Przez całe studia zdobyłam ogromną wiedzę i doświadczenie, które wykorzystuję do dziś. Na początku, w czasach studenckich, pomogły mi one utrzymać się finansowo :) udzielanie korepetycji, analiza własnego portfela, dobra logistyka. Po studiach pomagają mi one zarówno w pracy jak i w życiu codziennym. W życiu to nic innego jak rozliczanie podatków, zarządzanie budżetem, wybór najlepszych ofert promocyjnych, ubezpieczeniowych, kredytowych, wakacyjnych itp., wyznaczenie prawdopodobieństwa w grach, obliczenie proporcji przy kucharzeniu, negocjacji z użyciem liczb np. na ryneczku warzywnym i wiele wiele innych.
Jeżeli chodzi o pracę to na pewno już sam fakt studiowania matematyki daje większe możliwości otrzymania pracy, na którą aplikujemy. Po skończeniu studiów zaczęłam pracę jako analityk w jednej z największych firm telekomunikacyjnych. Pracowałam z ogromną ilością danych z wielu zintegrowanych środowisk IT. Następnie pracowałam w jednej z większych firm consultingowych jako analityk i kierownik projektów na kluczowych projektach dla dużej firmy telekomunikacyjnej. Po zakończeniu współpracy z tą firmą pracowałam w jednym z największych banków w Polsce na stanowisku: analityk/zastępca kierownika projektu na strategicznym projekcie. Obecnie pracuję w firmie pożyczkowej, która jest liderem na rynku. W międzyczasie trafił mi się wspaniały mąż i 2 cudownych dzieci. Może to szczęście, a może dobry wybór jakim była matematyka doprowadził mnie tu gdzie teraz jestem. Wiem na pewno jedno: nie żałuję żadnego dnia spędzonego na Akademii Podlaskiej studiując piękny kierunek jakim jest matematyka.

P.S.: Dziewczyny jak sprawdzić czy mężczyźnie na Was zależy? Podać mu swój nr tel. zapisany w formie 9 zadań bez rozwiązań. Jak zadzwoni to warto się z nim spotkać :) Kto wie może zostanie Twoim mężem.

Pozdrawiam mojego męża :)"

Emilia, absolwentka z 2010r.

 

„Wspomnienie jest formą spotkania - jak pisał Khalił Gibram. Na właśnie takie spotkanie wybrałam się pewnego wieczoru przy małej filiżance kawy w zaciszu domowym na Siedlecki Uniwersytet, Wydział Nauk Ścisłych. Powróciłam wspomnieniami do swoich znajomych z grupy rozpoczynającej studia na matematyce finansowej. Wybór specjalizacji jakże prosty w porównaniu do samej nauki. Były wzloty i upadki ale nikt nie mówił, że będzie łatwo. Pierwsze trzy lata były obfite w materiał. Było dużo nauki ale daliśmy radę. Następne dwa lata upłynęły na pisaniu pracy magisterskiej pod czujnym okiem wówczas Pani Prodziekan dr Agnieszki Gil-Świderskiej. Ciepła sympatyczna osoba, na którą zawsze można było liczyć. Oddając pracę magisterską do dziekanatu - już oprawioną - pomyślałam sobie, że gdybym ponownie stała przed wyborem - jakie studia wybrać - dokonałabym identycznego wyboru.
Dziś pracuję na stanowisku Kierownik ds. Księgowości - pracuję w tym zawodzie już około 15 lat. Mam wspaniałą rodzinę męża i dwie córeczki i wiem, że ciężka praca się opłaca i przynosi satysfakcję. Lubię te cyferki układać pomiędzy paragrafami podatkowymi. Z łezką radości w oku pozdrawiam Panią dr hab. Agnieszkę Gil-Świderską, grono wykładowców matematyki finansowej z 2005 – 2010r. oraz studentów.”

                                                                       Absolwentka z 2010r.

 

„Nazywam się Jolanta Gajowa. Pracuję jako ekspert finansowy w jednej z największych firm doradztwa finansowego w kraju. Od obrony mojej pracy magisterskiej minęło już 11 lat. Doskonale jednak pamiętam swoje początki na Akademii Podlaskiej. Taką nazwę nosił wtedy Uniwersytet.
Po pierwszych zajęciach chciałam zrezygnować. Myślałam, że matematyka nie jest dla mnie.
A wykłady prowadzone w języku chińskim byłyby dla mnie równie zrozumiałe. Teraz wiem, że matematyka to nie jest przedmiot, którego można się nauczyć. Matematyka to sztuka myślenia.
I tej sztuki nauczyłam się na studiach. A umiejętności przekazane przez moich wykładowców towarzyszą mi do dziś w pracy, którą wykonuję i w życiu codziennym. Studia to nie tylko nauka.
To też niezapomniana atmosfera. Przyjaciele, z którymi niezmiennie utrzymuję kontakt. Kontakty podtrzymywane zarówno w sprawach prywatnych, jak i kwestiach służbowych.  Studia to prawdziwa szkoła życia, nauka samodzielnego radzenia sobie w trudnych sytuacjach. Do dziś pamiętam zajęcia z najbardziej charakterystycznymi wykładowcami, czy egzaminy zdawane w przedziale pociągu. Wspomnienia te ciągle budzą uśmiech na mojej twarzy. Doświadczenia te pokazały mi jednak, że potrafię poradzić sobie w każdej sytuacji.
Z perspektywy lat serdecznie polecam studia na kierunku matematyka wszystkim osobom, które rozważają kształcenie się w tej dziedzinie. Nawet jeśli nie będziecie pracować dokładnie w swoim zawodzie, to studia na tym kierunku wykształcą w Was umiejętność logicznego, analitycznego myślenia, które potrzebne jest w każdej życiowej sytuacji zawodowej i prywatnej.”

Jolanta, absolwentka z 2009r.

 

„Drogi Czytelniku, nie wiem kim jesteś i jaka jest Twoja historia życia. Prawdę mówiąc nie znamy się. Chcę jednak przekazać Tobie, że nie żałuję, a wręcz przeciwnie – jestem wdzięczna, że dane mi było studiować matematykę na naszej Uczelni. Studia to nie tylko zdobywanie wiedzy, zaliczone egzaminy czy nieprzespane noce spędzone nad książką. Czas ten to także kształtowanie charakteru i umiejętności analitycznego myślenia, odkrywanie siebie jako człowieka, nauka otwartości na świat i nowy sposób jego pojmowania, wytrwałości i pracy nad sobą. W moich wspomnieniach, czas studiów to także czas radości i przyjaźni, które przetrwały do dnia dzisiejszego. Po 12 latach od ukończenia studiów wiem, że było warto!
Zachęcam Cię Drogi Czytelniku do otwartości na świat, kształtowania umiejętności wymagania od siebie oraz do zastanowienia się nad tym w czym chcesz się realizować w życiu. Być może tak jak ja zdecydujesz się na studia matematyczne, a UPH będzie także Twoją Uczelnią.”

Szczęśliwa i spełniona zawodowo - Kasia, absolwentka z 2008r.

 

„Studia na (jeszcze wtedy) Akademii Podlaskiej nauczyły mnie przede wszystkim samodzielności oraz umiejętności szybkiego podejmowania decyzji, rozwinąłem się pod kątem wspaniałych wykładowców, dzięki którym nawet (wydawałoby się) nudna matematyka potrafiła zaciekawić młodego człowieka. Poznałem wspaniałych ludzi, zawarłem wiele wspaniałych przyjaźni, z wieloma osobami nadal utrzymuję kontakt. Upłynęło już 12 lat ale nadal bardzo ciepło wspominam okres swoich studiów. Chociaż zawodowo nie do końca jestem związany z ukończonym kierunkiem,  to na pewno swoje obecne sukcesy zawodowe oraz zadowolenie z pracy  zawdzięczam cechom nabytym właśnie na Akademii. Samodzielne myślenie, szybkość podejmowania decyzji, umiejętność odpowiedniego rozdzielania zadań i organizacji pracy wzięły się z ciężkiej i (momentami) trudnej pracy, wielu poświęceniom, które towarzyszyły mojej ścieżce naukowej :)

Zawsze idź przez życie tak, jakbyś miał coś nowego do nauczenia się, a tak się stanie - Vernon Howard.”

Cezary, absolwent z 2008r.

 

 

„W latach 1999-2004 studiowałam na kierunku matematyka, a w roku 2000 dodatkowo rozpoczęłam studia licencjackie na kierunku informatyka, które ukończyłam w 2004 roku.
Czas studiów spędzony na uczelni w Siedlcach wspominam jako jeden z lepszych okresów w moim życiu. Z jednej strony obfitował w naukę (pogodzenie dwóch kierunków było wyzwaniem),
a z drugiej był czasem nawiązywania najlepszych przyjaźni. Miła atmosfera wśród studentów, wspólne wyjazdy organizowane często przez uczelnie, bliskość sal wykładowych, warunki mieszkaniowe czy ceny zdecydowanie niższe niż np. w Warszawie to plusy, które również warto wymienić. Nie do przecenienia pozostaje jednak przede wszystkim życzliwość wykładowców, asystentów okazywana nam studentom, za którą bardzo dziękuję :).
Obecnie pracuje naukowo w jednej z warszawskich jednostek PAN, gdzie analizuję duże ilości danych eksperymentalnych. Bez przerwy korzystam z nabytej podczas studiów wiedzy matematycznej.”

Ania, absolwentka z 2004r.

 

„Moja chwila refleksji, usatysfakcjonowanego Scrum Mastera dużej firmy informatycznej. Ścieżka zawodowa 1999-2020, poprzez stanowiska/role nauczyciela, recepcjonisty, sprzedawcy, menadżera, dyrektora, trenera, lidera i w końcu Scrum Mastera. Co mi pozwoliło, dało siłę na podążanie za swoimi potrzebami, ambicjami, celami? Co pomogło mi nie ograniczać się? Jednym z czynników były właśnie studia na tej uczelni, na kierunku matematyka. Ludzie, których spotkałam, wykładowcy i studenci. Zaplecze merytoryczne i infrastruktura. Nauczyłam się tutaj pokonywać swoje słabości, uwierzyłam, że dam radę!!!
Co było wcześniej? Nie byłam piątkową uczennicą. Nauczyciele chyba nie myśleli, że pójdę na studia. Wsparcie miałam w rodzicach. Dziś cieszę się, że zawalczyłam. Nie byłabym tym człowiekiem bez tych doświadczeń.
Matematyka poszerzyła moje horyzonty czego i Wam życzę...” 

Edyta, absolwentka z 1999r.

 

„Pamiętam, jak będąc w 8 klasie włóczyłem się po Siedlcach. Któregoś dnia spotkałem przypadkiem w sklepie spożywczym dwóch panów, którzy rozmawiali o całkach, procentach i innych pojęciach matematycznych, już nie pamiętam jakich. Wyszliśmy razem ze sklepu i zauważyłem, że weszli do budynku UPH na 3 maja. Wywnioskowałem, że są pracownikami tej uczelni. Wtedy po raz pierwszy zobaczyłem w ich rozmowie, że matematyka może być pasją. To mnie skłoniło do rozważenia wybrania tego kierunku na swoją pasję. I tak się stało. Tych panów spotkałem później na zajęciach - dali mi dobrą szkołę życia:).
Dziś pracuję jako matematyk.”

Karol, absolwent z 1999r.

 

 

 

 

Serdecznie dziękujemy za nadesłane historie.

Jeżeli jesteś naszym absolwentem i również chcesz opowiedzieć o sobie – napisz do nas:
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.